Sigorta Tahkim Komisyonu

Sigorta sözlemesinden kaynaklanan bir uyumazlığın en etkin ve en süratli bir biçimde çözülmesi sigorta kurumuna olan güvenin devam etmesi için kaçınılmazdır.

5684 s. Sigortacılık Kanunu’nu m. 30 uyarınca Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği bünyesinde oluşturulan Sigorta Tahkim  Komisyonu’nun yapısı ve görevleri ile Komisyon Müdürü ve Komisyon Müdür Yardımcılarının nitelikleri, çalışma usul ve esasları, Raportörlerin, Sigorta Hakemlerinin çalışma usul ve esasları, kararların ne şekilde düzenleneceği, Komisyona başvuru esasları, liste tutulmasına ve bütçeye ilişkin esaslar ile katılım ücreti gibi hususlar, 17.08.2007 tarih ve 26616 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sigortacılıkta Tahkime İlişkin Yönetmelikle belirlenmiştir.

Sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklar tahkim yoluna başvurulması mümkündür. 5684 s. Sigortacılık Kanunu öncesinde sigorta uyuşmazlıkları için ya devlet yargısına ya da genel tahkim yoluna başvurulabilmekteydi. Ancak sigorta alanında ihtisas mahkemeleri bulunmuyordu ve yargı süreci uzun ve masraflıydı. Bu durum sigortanın var olma amacına aykırıydı ve sigortacılık sektörüne duyulan güveni sarsmaktaydı. Bütün bu olumsuzlukları gidermek amacıyla Sigortacılık Kanunu ile yeni bir kurumsal tahkim sistemi getirilmiştir.

Sigorta tahkim sistemine yalnızca sigorta ettiren veya sigortadan menfaat sağlayan kişiler başvurabilir. Riski üstlenen tarafın yani sigortacının karşı taraf aleyhine tahkime başvurabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle Sigorta Tahkim Komisyonu’nun tüketici odaklı bir yapılanma olduğu kabul edilmektedir.

Spread the word. Share this post!

Leave a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.